Školní rok 2022/2023

Pohádky jsou vděčným tématem – nejen pro děti, ale i pro dospělé. Dávají nám možnost „zkusit si být princem, hodnou vílou, dobrotivým čarodějem, mokrým vodníkem……“

 „ Všechna přání v srdcích máme, do pohádek si je dáme.“

 

 A tak se v letošním roce otevřeme velkou pohádkovou knihu a vydáme se do pohádek. Víte, že každá knížka má svého skřítka? I v té naší jeden bydlí, jmenuje se Vendelín a už se moc těší, až se spolu seznámíte. Ale cestou do školky se mu v pohádkách trochu pomíchala písmenka. Tak než začneme číst, pomůžeme mu je poskládat.

Skřítek umí divné věci,

písmenka má právě v hrnci:

 „Míchám, míchám pohádku,

tam a zase pozpátku.

Kdo ji pozná, kdo to ví?

Písmenka nám napoví.“

 

Vendelínova pohádková knížka

Naším záměrem je podpořit u dětí přirozený vztah k pohádkám prostřednictvím četby, dramatických, hudebních, výtvarných, pracovních, pohybových a dalších činností, probudit v dětech zájem o knihy, o četbu a získat povědomí o tom, co nám knihy mohou nabídnout a zprostředkovat.

Prostřednictvím pohádky budeme pozorovat svět kolem sebe, srovnávat, uvědomovat si lidské vlastnosti – dobro, zlo, chytrost, lstivost, pýchu, hloupost… Budeme podporovat rozvoj komunikativních dovedností, fantazie, vytvoření pozitivního vztahu k četbě.

Budeme se učit s knihou správně zacházet, povíme si, jak vzniká…

Umožníme dětem poznávat zábavnou a tvořivou formou, vlastním prožitkem a zapojením všech smyslů klasické pohádky. Seznámíme děti s různými verzemi pohádek – prozaickými i veršovanými.

Pro skřítka Vendelína budou děti společně s rodiči psát víkendový deník.

Tak ať spolu prožijeme pohádkový rok.

Hanka, Věra, Kačka, Dáša a Jitka

 

 

Přejeme vám krásné a pohodové Vánoce

Všichni na jedné lodi s kapitánem Sluníčkem

Ahoj rodiče malých plavčíků!

Celý svět je jedna velká loď, na které plujeme. Při plavbě má každý své místo, svůj prostor, své potřeby, touhy a přání. Aby plavba byla úspěšná a loď zdárně doplula ke svému cíli, musíme se naučit vzájemné toleranci, ohleduplnosti a respektování daných pravidel. Vážit si jeden druhého a být ochoten pomoci, chránit sebe, druhé i přírodu kolem nás.

Úloha nás dospělých je ukazovat správnou cestu, být majákem ve světě dětí, dávat jim pocit bezpečí a jistoty na jejich první velké plavbě do velkého světa …

1.září 2021 se s dětmi vydáme na společnou plavbu, cílem našeho projektu je vést děti ke kamarádství, toleranci, ke společné tvořivé činnosti, spolupráci, k rozvoji fantazie a chuti poznávat nové věci a učit se.

Projekt se jmenuje Všichni na jedné lodi s kapitánem Sluníčkem a skládá se z 6 integrovaných bloků, spojuje je postava kapitána Sluníčka, který má loď, ale je sám, nemá posádku. Postupně na naší plavbě přistaneme u břehů 5 ostrovů, které prozkoumáme s námořníkem, který tu sám žije. My se budeme učit od něj, on od nás, pomůžeme mu splnit námořnickou zkoušku. Pak se přidá k nám, stane se členem Sluníčkovy posádky.

Než vyplujeme s dětmi na dobrodružnou plavbu s kapitánem Sluníčkem, seznámíme se s jeho lodí, s pravidly, která námořníci dodržují, ukážeme mu, kde žijeme my. Musíme také naložit zásoby na dlouhou plavbu. Pak už pozor- vyplouváme!

Plavba bude dlouhá a my uvítáme vaše nápady, náměty, pomoc i materiál a pomůcky k naší plavbě. Protože jen když budeme všichni spolupracovat, můžeme splnit motto naší plavby:

„Děti mají dostat takové bohatství, o které by nepřišly, ani kdyby se při ztroskotání zachránily nahé.“

 

Fernandéz de Lizardi

a Vaše kapitánky Hanka, Věra, Markéta a Jitka

 

Školní rok 2020/2021

Cesta sluníčkovým vlakem

Nádraží Slunečná :

1.září přijede na první kolej Sluníčkový vlak, který veze všechny kluky a holky a paní učitelky ze stanice Medvídkov. Do vlaku si nastoupí dobrá nálada, chuť poznávat a učit se, kamarádství a přátelství.

Vlak pojede dále přes zastávky Jablůňkov, Hvězdičková, Snížkov, Dvoreček a Srdíčková zpět do zastávky Slunečná. Předpokládaný příjezd do zastávky Slunečná – červen 2021

Cestou budeme společně poznávat svět kolem nás, objevovat nové věci, zažívat dobrodružství, pomáhat si. Nemusíme se ničeho bát – na cestu nám bude svítit sluníčko, paní učitelky se promění ve strojvedoucí a s jistotou budou vlak řídit tím nejkrásnějším světem. A po kolejích dojedeme až do cíle – někteří z nás před bránu velké školy.

Těšíme se na společnou cestu

Hanka, Věra, Markéta a Jitka