Školní rok 2023/2024

Svět objevů a vynálezů s Kryštofem

Znáte ten pocit, když nemůžete přijít něčemu na kloub? Cítíte, že už jste hodně blízko, abyste tu zapeklitou hádanku vyřešili. Ještě však nenastal ten pravý čas. Ale pak se „něco“ stane. Souhra okolností, náhoda. Vaše oči padnou na to správné místo, někde v knize zahlédnete zvláštní slovo nebo obrázek, do cesty vám přijde zajímavý předmět. Věci do sebe začnou zapadat, dávat smysl a vy najednou uvidíte souvislosti.

Teď! Teď se to stalo. Problém je vyřešen, záhada rozluštěna, tajemství odhaleno! Zaplaví vás obrovská radost a možná taky pěkná únava, protože vymýšlení, bádání a hledání dá někdy velkou práci.

Právě takové pocity nás čekají v letošním školním roce. Projektem nás provede kluk Kryštof, který našel badatelský deník a neví si sám rady s vynálezy a objevy. Budeme spolu s Kryštofem bádat, přemýšlet a objevovat.

Kdo ví, třeba na své badatelské cestě, vynalezneme něco nového, co v budoucnu obohatí nás všechny!

Přejeme všem v novém školním roce: trpělivost, zapálení, nápady a touhu po vědění.

Petra, Jitka a Kryštof

Školní rok 2022/2023

Berušky vám přejí krásné Vánoce

„BOHEMIA EXPRES“

CESTUJEME VLAKEM PO 14TI KRAJÍCH ČR

Celoroční projekt projížďka vlakem „Bohemia expres“ (samozřejmě „jako“)  po 14ti krajích České republiky je zaměřen na poznávání naší země.

Zdá se, že Čechy, Moravany a Slezany (obyvatele České republiky a jejich 14ti krajů) nemůže nic překvapit. Jsme tu přece doma a svůj domov bychom měli znát. Jenomže to je pravda jenom do určité míry. Děti se teprve mnohému učí a ještě řadu let učit budou. K tomuto učení nás letos bude provázet celoroční projekt „Bohemia expres“ vlakem po 14ti krajích České republiky. Při putováním po našich krajích se děti něco málo dozvědí o krajích České republiky. Projektem nás bude provázet sloník Elfík, který rád jezdí vlakem a o vlacích hodně ví. Zná také mnoho příběhů o české železnici, které nám představí. Účelem projektu bude vzbudit zájem dětí o Českou republiku.

Jízdenka

Z: Berušek

Do: 14 krajů ČR

Čas odjezdu: 8.00

Datum: 1.9.2022

Počet osob: 24

Třída: 2

Cena:  100% dobrá nálada

Nastupte do vlaku a jedeme!

PŘEJEME ŠŤASTNOU CESTU Petra, Jitka a sloník Elfík

Přejeme vám krásné Vánoce

SPORTUJEME S HROŠÍKEM EDOU

V celoročním projektu Sportujeme s hrošíkem Edou se budeme s dětmi snažit o to, aby se přesvědčily, že i docela obyčejný pohyb může být dobrou zábavou. Otevřeme deset různých hřišť.

Co se bude dělat na různých hřištích?

Každé hřiště se nějak jmenuje. Liší se tím, co se na něm bude dít. ŠLAPANDA prověří „umění chodit“. O běhání a běžecké hry půjde na BĚHÁRNĚ. SKÁKANDA je plná skoků. Trochu se zklidníme v TANČÍRNĚ. V lednu si protáhneme svaly a získáme sílu v POSILOVNĚ. Poté opět zklidníme. RELAX je totiž uklidňovacím a uvolňovacím cvičení. Míč, míčky a hry s nimi  – to nabízí MÍČOVNA a MÍČKOVNA. Předposlední hřiště se v květnu stane HERNOU. Bude zajímavé zahrát si tak jako děti v minulých časech. Proč to nezkusit i dnes? DOMINO – to je název pro poslední, desáté hřiště v červnu. Půjde o „skládačku“ různých pohybových aktivit.

Děti pomohou motivovat MASKOTI jednotlivých hřišť. Jsou to zvířata, která svými schopnostmi, dovednostmi a vlastnostmi jim mohou být příkladem.

Lišák FILIP je maskotem chůze. Rychle běhat umí gepard GASTON. Velice dobře skáče zajíc ROBIN. Tučňák SVEN je šikovný tanečník. Sílu má medvěd BRUNO. Kocour MAX je pohodář, ale i velice obratný tvor. Kočka SANDRA si umí pohrát s míčem. Zahanbit se nenechá ani šimpanz SEBASTIAN. Pes ARGO je věrný přítel člověka a dobré tradiční hry. No a dobré hře kraluje lvíče DOMINIK.

SPORT ANEB VE ZDRAVÉM TĚLE ZDRAVÝ DUCH

Jitka, Petra a hrošík Eda

Školní rok 2020/2021

Svátky s Beruškou

Všichni máme rádi svátky a s chutí je slavíme. Hlavně ty osobní a rodinné. Svátků je v kalendáři opravdu hodně. Mnohé svátky – jako například VELIKONOCE, MEZINÁRODNÍ DEN DĚTÍ, VÁNOCE, NOVÝ ROK – jsou dokonce světové. Zdá se, že svátků je opravdu dost. A to naši předkové oslavovali ještě mnohem více! V prehistorii třeba každý úspěšný lov, později vydařenou úrodu…

S dětmi budeme po celý rok slavit a seznamovat se s tradicemi a zvyky, které slavili naši předkové. Budeme je srovnávat s dnešními oslavami, tradicemi a zvyky. Školním rokem nás bude provázet Beruška, která bude mít pro nás připravené speciální svátky. Beruška chce dětem připomenout a oslavit na první pohled docela obyčejné věci. Například TRADIČNÍ DĚTSKÉ HRY. Ty se v současné „elektronické době“ jaksi vytrácejí ze života dětí. Oslavit je třeba i BARVY, díky kterým není svět kolem nás jen černobílý. A přeneseně ani běžný život nás lidí. Jakési „vzkříšení“ si zaslouží i obyčejná, obrázková, papírová POHLEDNICE. Kdysi byla hojně využívaným komunikačním prostředkem. Také POŠTOVNÍ ZNÁMKA jako malé umělecké dílo si zaslouží pozornost. Stejně KNIHA a pohádkový svět v ní spolu s předčítáním dětem. K mnoha oslavám patří TANEC, stejně jako dobrá MUZIKA – proč by nemohly mít svůj svátek? Oslavu si zaslouží i naše rodná ŘEČ. V posledních letech se plní novými slovíčky. Doslova zázrakem jsou lidské RUCE stejně jako další úžasný výtvor přírody – STROMY. Posledním svátkem Berušky v závěru školního roku se ještě jednou vrátí k dětským hrám, abychom tentokrát vyzkoušeli báječný vynález – MÍČ.

Dětské hry a hraní, dovádění při nich dávají RADOST. A radost spolu s dobrým hraním nabízí celoroční hra v Beruškách – Svátky s Beruškou

Přejeme všem krásný školní rok plný oslav a zábavy

Jitka, Petra a Beruška